Що таке біполярні розлади?

биполярное расстройство лечение киев

Останнім часом в нашому суспільстві стало нормою цікавитися своїм здоров’ям, при чому не тільки фізичним, але і психічним. Саме тому все частіше виникають питання по типу «Що таке біполярні розлади?», «Які у нього симптоми і чи немає цієї хвороби у мене або близького?» і т.п. І добре, що така зацікавленість є, адже бажання розібратися у проблемі — це вже важливий крок до її подолання.

Однак важливо пам’ятати, що численні статті в мережі або форуми, присвячені біполярному розладу це усього лише думка окремих авторів і відвідувачів, а не висновок фахівця. Тому в рамках даної статті ми розповімо лише про загальні ознаки, симптоми і методи лікування, але ні в якому разі не закликаємо ставити собі або кому-небудь діагноз — залиште цю відповідальність дипломованим фахівцям.

Біполярний розлад: що це і чим характеризується?

Отже, для початку дамо відповідь на питання: «Біполярний розлад: що це?». Почнемо з того, що правильно назвемо захворювання — біполярний афективний розлад або БАР. Це захворювання психіки , яке характеризується полярними (протилежними) перепадами настрою без адекватних на те причин. І це не той випадок, коли раптом стало сумно і людина ввімкнула слізну мелодраму —  ні, тут все набагато серйозніше, аж до втрати працездатності.

Статистика говорить про те, що біполярний розлад — це відносно «молоде захворювання», яке найчастіше проявляється у людей у ​​віці від 14 до 44 років. При чому воно має спадковий характер  — якщо в родині були випадки БАР, то ймовірність захворіти збільшується. У 90% випадках хвороба починається з депресії, що істотно ускладнює її діагностику. Іноді проходить 5-10 років, ніж фахівцям вдається диференціювати БАР.

Біполярний розлад — це чергування двох фаз :

  • депресивна або униполярная. Людина перебуває в пригніченому настрої, зневірі або навіть відчай, відчуває дефіцит енергії і неможливості ь сконцентрувати увагу. Іноді спостерігається відсутність сну і проблеми з апетитом. В окремих випадках в найвищій точці депресивного стану з’являється деперсоналізація і втрата зв’язку з реальністю тобто хворий не відчуває межі свого «Я» і перестає адекватно сприймати навколишній світ;
  • маніакальна або гіпоманікальная . Характеризується величезним припливом енергії, підвищеною самооцінкою, надмірним оптимізмом і ейфорією. У піковому стані хворий може здійснювати необдумані фінансові операції, веде себе вкрай необережно і піддається необачного ризику. З’являється швидка мова, постійні перескакування з однієї думки на іншу.

 

У проміжках між фазами хворий може відчувати себе нормально і адекватно реагувати на те, що відбувається. Однак без належного лікування його стан знову погіршитися.

Біполярний розлад 1 і 2 типу

Біполярний розлад 1 типу характеризується постійним збудженням, неадекватною поведінкою, маніакальним психозом і затяжною депресією. Це важка форма БАР, яка потребує кваліфікованого лікування, а в деяких випадках — перебування в стаціонарі.

Біполярний розлад 2 типу характеризується коротким предманіакальним станом (гіпоманією). Цей період буває настільки швидкоплинним (від кількох годин до доби) , що деякі хворі навіть не помічають його. Після гіпоманії слідують періоди затяжної депресії.

Лікування біполярного афективного розладу

Лікування біполярного розладу потребує кропіткої роботи з пацієнтом і його сім’єю. У центрі практичної психології і психіатрії VitaSana використовують сучасні методи психотерапії:

  • сімейна;
  • когнітивно-поведінкова;
  • міжособистісна.

 

При тяжкому перебігу захворювання застосовуються високоефективні медичні препарати:

  • стабілізатори настрою;
  • антидепресанти;
  • протисудомні;
  • антипсихотики.

Завдяки кваліфікованим фахівцям VitaSana вже через кілька місяців терапії людина, що страждає від БАР, може повернутися до повноцінного життя.

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *