
Психоматика — хвороба при якій порушення внутрішніх функцій систем і органів викликані не фізичні проблемами, а психогенними факторами. Якщо говорити зрозумілою мовою, то психосоматичні захворювання виникають не через проблеми з органами або системами організму, а через негативний емоційний стан, в якому довгий час перебуває людина.
Ще Гіппократ і Платон (давньогрецький лікар і філософ) помітили зв’язок між емоціями людини і її самопочуттям. Згадайте свій досвід, коли перед важливою подією, особливо в шкільні чи юнацькі роки, раптом, несподівано починало крутити в животі або шалено стукати в грудях. Це і була фізична реакція організму на стресову ситуацію. І в разовому стресі немає нічого поганого — легкий струс і нічого більше. Гірше якщо подібні ситуації носять перманентний характер — ось тоді може спостерігатися серйозне погіршення здоров’я. Які чинники можуть спровокувати виникнення захворювань, які симптоми — про це наш невеликий блог з психосоматики.
Сучасна людина щодня переживає стресові ситуації і чим вище інтенсивність вашого життя — тим більший ризик виснаження психічних і фізіологічних ресурсів організму. Наша нервова система — це складний механізм і практично неможливо передбачити, що стане останньою краплею. Одні можуть десятиліттями жити в режимі постійної напруги, а інші — «зламатися» під вантажем цілком звичайних ситуацій. У будь-якому випадку до появи психосоматики можуть привести:
- тривалий внутрішній конфлікт;
- психологічна травма;
- порівняння себе з людиною, що має захворювання;
- переживання провини (реальної або вигаданої) і т.п.
Однак основною причиною, яка провокує появу психосоматичних захворювань є стрес. Саме постійна напруга нервової системи і внутрішнє вигоряння ведуть до повного виснаження і появі фізіологічних симптомів.


У сучасній науці немає єдиного консенсусу з приводу різновидів психосоматичних захворювань. Однак більшість фахівців використовують класифікацію, яка розділяє всі психосоматичні розлади на 3 великі категорії:
- конверсійні;
- соматизовані ;
- психосоматичні.
Конверсійні розлади характеризуються різноманітною симптоматикою і здатні імітувати найрізноманітніші захворювання. Симптомами цієї групи є:
- паралічі і парези (слабкість в кінцівках);
- гіперкінези (нав’язливі рух, посмикування);
- неприємні відчуття в тілі (гипестезии, парестезії, анестезії та інші);
- припадки, схожі на епілептичні;
- нездатність стояти і ходити.
Соматизовані розлади характеризуються бурхливої емоційної реакцією на ситуації, які не є значущими. Найчастіше причиною такої поведінки виступають депресія або тривожні розлади. симптоми :
- періодичні болі без чіткої локалізації;
- випадання волосся;
- втрата ваги;
- диспепсичні розлади;
- панічні атаки;
- анорексія.
Психоматози характеризуються органічними соматичними станами, викликаними дією психогенних факторів. Ці фактори можуть стати причиною цілого ряду захворювань:
- тиреотоксикоз;
- виразка шлунка або дванадцятипалої кишки;
- цукровий діабет;
- нейродерміт;
- онкологія;
- гіпертонія;
- ревматоїдний артрит.
Захворювання може бути спровоковане як психогенним фактором, так і мати іншу природу. Важливо при перших проявах симптомів звернутися до фахівця. Особливо небезпечна дитяча психоматика адже психіка і організм дитини не підготовлені до таких навантажень.
У центрі практичної психології і психіатрії VitaSana працюють фахівці, які мають необхідні знання, досвід та інструменти для коректної діагностики та ефективного лікування. Ми завжди готові прийти на допомогу!
