Як боротися з панічними атаками?

«Як боротися з панічними атаками?» – таке питання щоденно задають собі тисячі людей по всьому світу. Одні звертаються за відповіддю в блог про панічні атаки і аналогічні розлади психіки, інші – намагаються розібратися зі своїми страхами самостійно, треті – звертаються за допомогою до фахівців. Кожен з перерахованих вище варіантів має право на життя, проте їх ефективність разюче відрізняється.

Так тема панічних атак в блогах і форумах розкривається досить суб’єктивно. Як правило, на таких ресурсах наводяться якісь особисті історії, індивідуальний досвід боротьби зі страхами або ж інформація із загальнодоступних джерел, яка рідко буває актуальною і всеосяжної. У цій статті мова піде про те, як самому справитися з нападами, про сучасні методи лікуваннях і про те, куди слід звернутися за кваліфікованою допомогою.

Що таке панічні атаки і їх симптоми?

Панічна атака – стан сильної тривоги або паніки, яке проявляється не тільки у вигляді емоційних реакцій, а й у вигляді фізіологічних симптомів. Як правило, такий стан є реакцією організму стресову ситуацію і настає раптово, тобто людина не може передбачити, коли почнеться гостра фаза. Триває такий стан від декількох хвилин до декількох годин (в середньому – близько 30 хвилин). В результаті в кров надходить велика доза адреналіну.

Для гострої фази характерні такі фізіологічні прояви:

  • запаморочення;
  • нудота;
  • озноб;
  • інтенсивне потовиділення;
  • оніміння кінцівок;
  • біль у грудях;
  • утруднене дихання;
  • печіння в ділянці живота;
  • скачки артеріального тиску;
  • сильні головні болі і т.д.

 

Кроме того, появляются такие психологические реакции как страх смерти, ощущение потери контроля, чувство обреченности, ощущение нереальности происходящего и т.д.

Що робити при панічних атаках?

Сучасна медицина розробила кілька ефективних методик, які дозволяють самостійно впоратися з гострими нападами. Однак слід зауважити, що ці способи не завжди мають стовідсоткову ефективність і в кожному окремому випадку щось працює краще, а щось практично не допомагає. Все індивідуально, тому потрібно пробувати і експериментувати. Рекомендується освоїти методики у вільний час, коли немає нападу, щоб в гострій ситуації зуміти ними ефективно скористатися.

Релаксація. Розслаблення дозволяє знизити м’язову напругу, яке зростає під час нападу і сприяє зростанню тривоги: чим вище паніка – тим вище м’язовий тонус. Це природна реакція на страх, адже організм готує себе до активних дій (бий або біжи). Однак цей механізм має і зворотну дію: розслабляючи м’язи, ми даємо своєму мозку сигнал, що небезпека минула. Спазм мускулатури можна зняти за допомогою масажу, особливої ​​гімнастичної методики, йоги, медитації.

Контроль дихання. Ще одна природна реакція на страх – це прискорене дихання. Легкі подають м’язам більше кисню, щоб вони могли нормально діяти в критичній ситуації. Організм підсвідомо готує себе до бою або втечі. Однак прискорені дихання під час панічної атаки справляє негативний вплив і призводить до таких станом як запаморочення, дзвін у вухах, загальна слабкість. З’являється задишка, яка лише прискорює дихання, і патологічний коло замикається. Повернути контроль над диханням можна за допомогою медитації або спеціальних дихальних вправ. Таких технік дуже багато, детальніше можна дізнатися на прийомі у фахівця або під час онлайн-консультації.

Методики відволікання. Дуже важливо під час початку нападу панічної атаки не фокусуватися на своїх переживаннях і страхах, а зосередити увагу на інших об’єктах, наприклад, в зовнішньому світі. Це може бути споглядання дерев, тварин, гри сонячного світла, води, автомобілів і інших елементів навколишнього середовища. Спробуйте вважати автомобілі, згадати слова пісні, представити в голові карту міста і т.д.

Всі перераховані вище методики ефективні в гострій фазі нападу, однак не є лікуванням. Для повного одужання необхідно звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців. Центр практичної психології і психіатрії VitaSana спеціалізується на лікуванні різних розладів психічного здоров’я.

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *