Затримка психічного розвитку

Діагностика та лікування затримки розвитку у дітей.

Затримка психічного розвитку (ЗПР) у дітей

Затримка психічного розвитку – це комплекс порушень і відхилень, які призводять до темповим відставання розвитку психічних механізмів і функцій у дитини. За статистикою близько 15% дітей відстають від нормальних показників. У цьому немає нічого страшного, адже ЗПР відмінно піддається корекції – головне вчасно виявити проблему і вжити необхідних заходів для її усунення. Для цього слід знати симптоми і ознаки того, що дитина відстає в розвитку.

Затримка в розвитку: симптоми

Найчастіше перші ознаки ЗПР проявляються у віці 5 років, з часом симптоматика стає більш вираженою. Батькам слід звернути увагу на наступні прояви:

  • затримка мовного розвитку – дитина не говорить або говорить дуже мало в порівнянні з однолітками;
  • проблеми в психоемоційної сфері – відсутність самоконтролю, замкнутість, надмірна сором’язливість, різкі перепади настрою;
  • відсутність навичок розумового процесу;
  • проблеми з концентрацією уваги, дитина часто відволікається і перескакує з одного завдання на іншу, не затримування уваги підлягає;
  • проблеми з пам’яттю – знижена пізнавальна активність, швидке забування пройденого матеріалу;
  • проблеми зі сприйняттям навколишнього світу – малюк не дізнається предмети, не може розпізнати контури малюнків і прості схеми;
  • ігровий процес однаковий, побудований на повторенні одних і тих же дій, прямолінійний.

Не варто панікувати, якщо у вашої дитини спостерігаються перераховані вище симптоми. Затримка розвитку мови або інші відхилення, при своєчасній постановці діагнозу добре піддаються лікуванню і корекції.

Діагностика

Постановка діагнозу і призначення лікування можлива лише після комплексного обстеження, яке проводить спеціальна комісія. До її складу входять: логопед, невролог, психіатр, педіатр, психолог, дефектолог та інші фахівці, якщо того вимагає ситуація. Комісія проводить збір і вивчення анамнезу, призначається діагностичне обстеження мови і нейропсихологическое тестування, аналізуються умови життя. Обов’язковою є бесіда з дитиною, в ході якої досліджуються його емоційно-вольові якості і інтелектуальні процеси.

Якщо виявляються фізіологічні патології, що стали, наприклад, причиною затримки мови, то проводиться інструментальна діагностика. Це може бути ЕЕГ, МРТ головного мозку та інші дослідження.

Як розпізнати депресію? Панічну атаку? Чого боїться Ваша дитина?

Дізнайтесь це та багато іншого, пройшовши короткі онлайн-тести.

Лікування ЗПР в Києві

У разі, якщо комісія підтверджує діагноз, призначається лікування. Воно залежить від особливостей розвитку дитини і носить комплексний характер. Важливе місце в процесі лікування займають батьки – саме вони повинні створити сприятливу атмосферу всередині сім’ї. Саме хороші взаємини будинку є ключовим фактором, який сприяє одужанню дітей з затримкою в розвитку.

Чуйне ставлення дорослих до потреб і особливостям дитини – ось запорука ефективного лікування. Частіше хваліть малюка, підбадьорюйте його, робіть акцент на його успіхи і інтерпретує невдалий досвід в позитивний порядок. Грайте разом, проводите час на свіжому повітрі, на ігрових майданчиках разом з однолітками.

Хороші результати показує відвідування спеціалізованих груп і корекційних класів. У них дитині дається дозований навчальний матеріал, приділяється увага розвитку пізнавальних навичок. Затримка мови у дитини, як правило, вимагає спостереження у логопеда.

Центр практичної психології і психіатрії VitaSana володіє всім необхідним для надання допомоги дітям з особливими потребами. У нас працюють досвідчені й чуйні фахівці (психотерапевти, психологи і психіатри), які знають як знайти підхід до кожної дитини! Звертайтеся – не бійтеся! Ваша дитина заслуговує тільки кращого.