Дитячі страхи: причини, види, методи лікування
Дитячі страхи не є чимось незвичайним і по-справжньому «страшним». Почуття страху – це нормальна, природна реакція організму на загрозу. При цьому часто тривоги виникають не тільки як відповідь на реальну загрозу, а й як реакція на вигадані подразники. Типові прояви страху:
- зміна емоційного поведінки;
- часте, поверхневе дихання;
- сильне напруження м’язів;
- прискорений пульс.
Патологічний страх у дітей виникає лише в 1,5% випадків. Існує цілий ряд факторів, які сприяють появі почуття тривоги і небезпеки:
- відсутність спілкування з однолітками;
- батьки старше 35 років;
- єдина дитина в сім’ї.
Зовсім не обов’язково, що у дитини страх перейде в патологічний стан. Швидше за все цей стан є тимчасовим. Однак якщо почуття тривожності турбує занадто часто і не проходить протягом короткого періоду часу, то необхідно звернутися до фахівця.
Психологія розглядає дитячі страхи як одне з супутніх явищ в процесі дорослішання. Дитина відчуває незнайомі йому прежне емоції, переживає новий досвід і, як наслідок, психіка може видавати такі реакції.
Причинами страхів можуть бути:
- негативний досвід. Наприклад, напад собаки може викликати фобію, від якої без допомоги фахівця практично неможливо позбутися;
- домінуюче поведінку батьків, які демонструють свою силу і перевагу по відношенню до дитини;
- тривожність батька і матері можуть передаватися дитині;
- невроз або невропатія, а також інші психічні відхилення;
- демонстрація сцен насильства у фільмах або комп’ютерних іграх;
- напружена емоційна обстановка усередині сім’ї і т.д.
Ці та інші фактори можуть стати причиною появи різноманітних фобій. Існує кілька варіантів класифікації страхів, наприклад на:
- біологічні – виникають в результаті «роботи» інстинкту самозбереження;
- соціальні – джерелом служать міжособистісні контакти і взаємодія з близькими людьми.
Найбільш поширеними вважаються боязнь (фобія) темряви, боязнь замкнутого простору і страх перед собаками.

Дізнайтесь це та багато іншого, пройшовши короткі онлайн-тести.

Лікування страхів має на увазі перш за все створення сприятливого домашній атмосфері. Дитина повинна відчувати абсолютну безпеку і спокій. Додаткову корекцію може надати психотерапія. Її мета – навчити дитину усвідомлювати і перетворювати негативні емоції.
Ефективно зарекомендувала себе комплексна терапія, яка включає в себе:
- Сімейне консультування. З її допомогою виявляються сімейні чинники, які провокують фобії. Батьки разом з психотерапевтом обговорюють методи виховання, особливості стосунків у сім’ї. В результаті виробляється ряд рекомендацій, які допомагають налагодити сприятливу атмосферу в будинку;
психотерапія з дитиною. В основі методу – довірлива розмова між фахівцем і маленьким пацієнтом. - Обговорюються страхи, знімається емоційне напруження, проводиться переробка фобій. Добре показали себе методи казкотерапії та візуалізації, коли страх одягається в форму історії / малюнка / скульптури і в підсумку перемагається;
- Лікарська терапія застосовується лише у вкрай запущених ситуаціях, коли без седативних препаратів існує ризик настання негативних наслідків для психічного та фізичного здоров’я дитини.
Центр практичної психології і психіатрії VitaSana спеціалізується на лікування психічних розладів у дорослих і дітей. У нашому штаті складаються досвідчені фахівці, здатні надати кваліфіковану допомогу. Не бійтеся звертатися за допомогою, адже самотність не найкращий союзник в боротьбі зі страхами!
